Teplo sa šíri po miestnosti a postupne Vás zohrieva celého od chodidiel smerom hore. Ten, kto prešiel bosou nohou po vykurovanej podlahe určite vie, aké slasti poskytuje. Ak ste sa pustili do čítania nášho článku, pravdepodobne patríte medzi tých, ktorí ešte podlahové kúrenie nemajú, ale túžia po ňom. Prečítajte si teda o ňom viac a možno Vám náš článok pomôže rozhodnúť sa, či zvoliť túto alternatívu vykurovania alebo nie.
Podlahový vykurovací systém sa dá popísať ako moderný spôsob vykurovania. Systém bez potreby uvoľňovania priestoru a s rovnomerným šírením tepla po miestnostiach interiéru. Pomaly, ale isto sa tento spôsob vykurovania vkráda do stále viac slovenských domácností a vyháňa z nich tak klasické radiátory.
Podlahové kúrenie patrí k takzvaným nízko teplotným vykurovacím systémom. Využíva sa aj pri nízko energetických domoch. Moderná vykurovacia sústava musí tvoriť z nízko energetickým domom logický systém, kde je podstatná efektívna výroba tepla. To znamená, že zdroj tepla dodá domu práve toľko tepla, ktoré je potrebné.
Ako funguje podlahový vykurovací systém?
Podstatou podlahového vykurovania je sálanie tepla do celej miestnosti. Konvekčné prúdy sú minimalizované. Tento proces prebieha s vysokou tepelnou citlivosťou a pomermi poskytujúcimi maximálnu možnú rovnomernosť pri vydávaní tepla. Takže Vám pomôže lepšie sa vysporiadať s náhlym ochladením. Proces kúrenia je postavený na nahrievaní vzduchu a jeho následnom sálaní k stenám.
Odkiaľ putuje bez znečistenia po priestore. Vďaka tomuto systému sa rovnomerne nahrievajú steny, odkiaľ sa teplo odráža v rovnakej miere aj do celej miestnosti, takže intenzita tepla bude rovnaká všade. Nemôže sa stať, že budete v jednom kúte cítiť chlad a v druhom nie.
Kúrenie je nastavené na plošné vyžarovanie, čo zabezpečí túto rovnomernosť.Vďaka možnosti zabudovania systému do podlahy vám nevzniknú v interiéri žiadne priestorové požiadavky, ani nebudete musieť rozmýšľať kam so zariadením. Rekonštrukcii sa síce nevyhnete (a bude oveľa väčšia ako pri montáži radiátora), ale pri tých všetkých výhodách sa oplatí zainvestovať peniaze a pustiť sa do zlepšenia bývania.
Podlahové vykurovanie predstavuje energeticky úsporný nízkoteplotný systém vykurovania, ktorý je vhodný nielen pre objekty určené na bývanie. Zo všetkých možností umiestnenia vykurovacích telies je najvhodnejší z rozloženia teploty vzduchu práve podlahové vykurovanie. Vďaka tomuto rovnomernejšiemu rozloženiu teplôt vzniká pocit dobrej tepelnej pohody.
Keďže pri systémoch podlahového vykurovania je možné pocit pohodlia docieliť už pri nastavení teploty miestnosti na 20 stupňov Celzia čo predstavuje veľkú výhodu, pretože pri bežných vykurovacích telesách je nutné zohriať vzduch na 22 stupňov Celzia pre dosiahnutie rovnakého pocitu pohodlia. Navyše pri vykurovaní bežnými vykurovacími telesami (radiátormi) je nevyhnutné vodu vo vykurovacom systéme zohriať nad teplotu 55 stupňov Celzia.
V systéme podlahového vykurovania postačuje na dosiahnutie rovnakého tepla v miestnosti maximálne 40 stupňov Celzia, a to pri extrémne nízkych vonkajších teplotách vzduchu. Vďaka týmto faktorom je možné dosahovať úsporu finančných nákladov na vykurovanie vo výške 15 – 20 percent.
Výhody podlahového kúrenia
Z estetického hľadiska nebudú v izbách domu nevzhľadné, nepraktické radiátory, z ktorých je potrebné neustále utierať prach. Vďaka slabšiemu prúdeniu okolitého vzduchu pod vplyvom sálania tepla sa znižuje prašnosť v izbe a tým pádom sa zachováva optimálna vlhkosť vzduchu. Zároveň je to prakticky bezúdržbový spôsob vykurovania, ktorý navyše eliminuje možnosti úrazu, pretože neexistujú žiadne zvláštne riziká v oblasti vašej bezpečnosti. Zo zdravotného hľadiska je podlahové kúrenie správnou voľbou, má dobrý vplyv na dýchanie, nespôsobuje únavu a zabráni i tvore rôznych plesní, ktoré nemajú práve priaznivý vplyv na zdravie. Prachové častice víria vo vzduchu pri tomto spôsobe vykurovania minimálne a tak sú chránené i osoby trpiace astmou a dýchacími problémami. Teplo priamo z podlahy je dokonca významným činiteľom prevencie proti artritíde.
Nevýhody podlahového kúrenia
K nevýhodám podlahového kúrenia patrí, že reaguje pomaly a môže trvať dlho, kým sa zahreje. Neumožňuje rýchlu reguláciu podľa aktuálne sa meniacich vonkajších podmienok (napríklad utlmiť ho v čase, keď slnečné lúče prenikajú do vnútra cez veľké sklené plochy), pretože má o niečo dlhšiu teplotnú zotrvačnosť. Preto je niekde vhodné kombinovať podlahové vykurovanie aj s klasickými radiátormi. Poruchy podlahového kúrenia sú pomerne vzácne, no v prípade chýb v systéme je nutné „otvoriť“ podlahu a uvoľniť tak prístup k potrubiu či elektrickej rohoži či káblom, čo je nákladné a nepraktické. Je vhodné vopred vedieť, ako bude daný interiér zariadený. Ak bude väčšina miestnosti zahltená nábytkom, systém nemusí miestnosť dostatočne vykúriť, pretože nábytok na veľkej časti podlahy pohltí teplo, ktoré bude systém vydávať.
Ak máte záujem dozvedieť sa viac, s radosťou sa podelíme o našu odbornosť, cenné skúsenosti a tipy, ktoré Vás určite oslovia. Vyplňte kontaktný formulár.