Aktuality

Popularita tepelných čerpadiel raketovo rastie. Inštalujú sa v novostavbách, ale aj starších rodinných domoch

Účty za plyn ale elektrinu prudko vzrástli, a preto  majitelia nehnuteľností  sa snažia znížiť finančnú náročnosť prevádzok. Dopyt po tepelných čerpadlách za uplynulé mesiace vzrástol na Slovensku takmer o 50%. Štát v súčasnosti ponúka dotácie na tepelné čerpadlá, solárne panely či kotly na biomasu a záujem je taký vysoký, že ľudia musia počkať, kým im dodávatelia zelené technológie namontujú.

Predaj tepelných čerpadiel rastie, stále viac sa budú používať v rekonštrukciách

 Parametre súčasných tepelných čerpadiel sú vhodné najmä pre novostavby. Vývoj však smeruje k vyššiemu používaniu tepelných čerpadiel v rekonštrukciách. Tepelné čerpadlá sa stávajú hlavným prvkom vykurovacieho systému pre rodinné aj bytové domy. Firma ENERTOP má pozitívne skúsenosti s inštaláciou tepelných čerpadiel nielen do rodinných domov, ale aj do obytných prevádzok, kancelárskych budov, občianskej vybavenosti, priemyselnej a kancelárskej vybavenosti.

Ako rýchlo sa vráti investícia do tepelného čerpadla?

Investované peniaze do tepelného čerpadla sa môžu vrátiť od troch do deviatich rokov, záleží však na type budovy či výkone čerpadla. Pri správnej montáži tepelného čerpadla a jeho servise dosahuje životnosť viac ako 10 – 15 rokov a viac, čo je jedným z kľúčových faktorov návratnosti technológie.

Netreba zabúdať na úspornú a ekologickejšiu prevádzku domácnosti. Pri použití 1 kWh energie, najčastejšie vo forme elektriny na pohon kompresora, možno získať 2– až 5-násobok energie na vykurovanie, ohrev teplej vody alebo chladenie, uvádza Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Umiestnenie a hlučnosť tepelného čerpadla

Dôležitým aspektom pri inštalovaní tepelného čerpadla vzduch/voda je umiestnenie. Pri vonkajších jednotkách je dobré dodržiavať vzdialenosť aspoň tri metre od okolitých prekážok. Všetci výrobcovia tepelných čerpadiel dbajú na čo najtichšiu prevádzku tepelných čerpadiel.

Účel použitia tepelných čerpadiel

  • vykurovanie– Sú vhodné pre nízkoenergetické rodinné domy a novostavby, v ktorých je využívaný  nízkoteplotný systém vykurovania (napr. podlahové / stenové vykurovanie).
  • ohrev vody– tepelné čerpadlá sa používajú okrem vykurovania aj na ohrev vody, mnohé tepelné čerpadlá majú vstavaný zásobník teplej vody. Spravidla je ohrev vody uprednostnený pred vykurovaním, t.j. najprv tepelné čerpadlo ohreje teplú vodu a následne púšťa teplo do vykurovacej sústavy.
  • chladenie– riadené vetranie je možné použiť ako v nízkoenergetických domoch, tak v starších budovách. V nízkoenergetických domoch systém riadeného vetrania zaistí potrebnú intenzitu výmeny vzduchu aj pri uzavretých dverách a oknách. Pri rekonštrukciách starších budov je vhodné okrem použitia lepšej tepelnej izolácie a výmeny okien uvažovať aj o riadenej ventilácii, ktorá zaistí potrebnú intenzitu výmeny vzduchu.

Ušetrite s tepelným čerpadlom – Najlepší pomer cena – výkon

Tepelné čerpadlá vzbudzujú stále viac pozornosti aj preto, že ich postupné rozširovanie stláča ich predajné ceny nižšie, zatiaľ čo ceny energie rastú. Napriek tomu treba stále rátať s vyššou vstupnou investíciou aj v porovnaní napríklad s kondenzačným kotlom a inými zdrojmi vykurovania.

Veríme, že robíme všetko pre to, aby cesta k Vášmu novému bývaniu bola čo najrýchlejšia a pohodlná. Budeme radi, ak aj tepelné čerpadlá budú oblasťou pre ktorú si vyberiete nás, firmu ENERTOP, ako partnera pri výstavbe vašej nehnuteľnosti.