Nezaradené

PODLAHOVÉ KÚRENIE – AKO HO NEPOZNÁTE

Neznižujte účinnosť podlahového kúrenia nevhodnou podlahovou krytinou. Všímajte si trendy podlahových krytín vhodné na kombináciu s podlahovým kúrením. Poďte si spoločne s nami vybrať tú svoju.

Nesprávna krytina alebo podklad môžu spôsobiť až 50 % stratu tepla.

 

Aby bolo Vaše podlahové kúrenie efektívne, dodržte pri výbere podlahy tieto pravidlá:

  • Vylúčte hrubé podlahy, hrubé koberce a pod.
  • Väčšina podláh do 15 mm má vyhovujúci tepelný odpor.
  • Dodržiavanie optimálnej vlhkosti v priestore (55 – 65 %).
  • Maximálny tepelný odpor by mal byť nižší než 0,15m²K/W.
  • Sledujte označenie výrobcu: „Krytina je vhodná pre podlahové kúrenie“.

 

Aká podlaha je najvhodnejšia pre podlahové kúrenie?

Výber vhodnej krytiny je dôležitý, aby sa čo najviac tepla čo najľahšie dostalo od zdroja podlahového vykurovania na povrch podlahy a ďalej do miestnosti. Rozhodujúcou vlastnosťou použitých materiálov je tepelný odpor. Nie však iba nad telesom podlahového kúrenia, ale aj pod ním. Podlaha by mala byť čo najmenším tepelným izolantom. Neodporúčajú sa hrubé koberce, ale ani drevené parkety (vzhľadom na prirodzené reakcie dreva na teplo). Ako náhradu možno použiť melamínové parkety či keramickú dlažbu, ktorá je vynikajúco tepelne vodivá. Najviac využívané je podlahové kúrenie na chodbách, v kúpeľni alebo kuchyni. Podlahové kúrenie však môžete umiestniť do akejkoľvek miestnosti vášho domu.

Každá miestnosť má svoje špecifikum

Jedným z nich môže byť aj podlahová krytina. Kameň, keramika, PVC, vinyl, drevo či laminát. Každá z týchto krytín má svoje vlastnosti, ktoré ovplyvňujú účinnosť i ekonomické parametre (spotrebu energie) podlahového kúrenia.

Keramická podlaha je veľmi vhodná pre podlahové kúrenie

Najmä pre svoju vysokú tepelnú vodivosť. Vyznačuje sa najnižšou hodnotou tepelného odporu spomedzi všetkých materiálov vhodných na podlahu. Preto je jasnou voľbou pre ekonomicky efektívne podlahové kúrenie. Výhodou keramickej podlahy pri podlahovom vykurovaní je, že sa rýchlo zohreje.

Kamenná dlažba má minimálny tepelný odpor

V prípade kamennej dlažby určenej do interiéru platia rovnaké vlastnosti ako pre podlahovú krytinu z keramiky. Kameň má minimálny tepelný odpor a dokonalú vodivosť, čo ho radí medzi materiály ako stvorené pre použitie na podlahové kúrenie. Pokiaľ sa rozhodnete pre kamenné dlaždice do interiéru, neprežeňte to s ich hrúbkou. Väčšia hrúbka totiž znamená väčší odpor a menej nahromadeného tepla.

Laminátová podlaha je najčastejšie používanou

Koeficient tepelného odporu dôležitého pre podlahové kúrenie sa pohybuje spravidla medzi 0,04 – 0,07 m2K/W. Plávajúca podlaha je nenáročná na inštaláciu, pomerne dlho vydrží, je jednoduchá na údržbu a plusom je nižšia cena napríklad v porovnaní s keramickou dlažbou.

Drevená podlaha v podobe parkiet

Ak sa podlahové kúrenie používa iba pár mesiacov v roku alebo náklady na spotrebu energie nie sú dôležité, potom drevená podlaha predstavuje kvalitné riešenie.

Drevo v zime pri kúrení síce brzdí priechod tepla od podlahového kúrenia, no inak je príjemnejšie na dotyk ako chladná keramická podlaha. Pri výbere drevenej podlahy na podlahové kúrenie sa odporúčajú parkety z tvrdého dreva s hrúbkou do 12 mm. Vhodná podlaha na podlahové kúrenie by nemala byť z mäkkých drevín, ako napríklad smrek alebo javor a nestabilných drevín ako je buk.

Korková podlaha skôr nie

Korkové podlahy sa vyrábajú z kôry korkového duba. Korková podlaha je príjemná na dotyk. No zároveň má malú tepelnú vodivosť, čo z nej robí nie príliš vhodný materiál pre podlahu na podlahové vykurovanie.

Koberce sú zložitejšie

Majú veľmi nízku tepelnú vodivosť. Preto sa pre podlahové kúrenie veľmi neodporúčajú, aj keď ani nevylučujú. Ak sa nemá znížiť efektívnosť podlahového kúrenia, nemali by sa používať koberce s dlhým vlasom. Pri kúpe treba sledovať hodnotu tepelného odporu, ktorá by pri podlahovom kúrení v žiadnom prípade nemala presiahnuť 0,15m²K/W

 

Platí, že pri výbere podlahy na podlahové kúrenie je vhodné riadiť sa nielen vkusom a vzhľadom interiéru. Dôležitým parametrom je aj súčiniteľ tepelnej vodivosti. Ak chcete čo najlepší efekt pri čo najnižších nákladoch. Rozhodujte sa efektívne. Je potrebné zvoliť podlahu, ktorá čo najmenej bráni prestupu tepla a nie je prirodzeným izolantom. 

Ak máte záujem dozvedieť sa viac, s radosťou sa podelíme o našu odbornosť, cenné skúsenosti a tipy, ktoré Vás určite oslovia. Vyplňte kontaktný formulár.